Az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság Hírei: Az előadások az érdeklődők számára nyitottak!

március 26. (hétfő) – 18.00 óra – 110 előadóterem

Hogyan hat a klímaváltozás a Kárpát-medencében?

A Közéleti Kávéház korosabb közönsége még jól emlékszik a 70-es évekre vagy még korábbra, amikor a négy évszak érezhetően elkülönült. Februárban még csikorgott a hó a lábunk alatt, de márciusban már a tavaszi szellő fújdogált (igaz voltak májusi fagyok is), júniusban jött a nyár és iskolakezdés után már borongós őszi hangulatunk volt. Manapság, mintha a két – évszakos modell érvényesülne: enyhe tél – forró nyár. Vajon része ez a Föld története során periodikus jégkorszak – felmelegedés váltakozásnak, vagy inkább annak következménye, hogy a technikai fejlődés következtében az emberiség már befolyásolja lakóbolygója évmilliókban mérhet sorsát? Van – e tényleges éghajlat változás földtörténet utolsó fél évszázadában, amely pillanatnyinak tekinthető a Föld történetéhez képest? Éghajlat – változásnak vagy inkább információ – robbanásnak köszönhető – e a világjelenséggé váló migráció? Ezek, és még számos más kérdés vár megválaszolásra.

Vendég: Rakonczai János, a SZAB Környezettudományi Szakbizottságának elnöke.

Beszélgetőtárs: Szalay István, a Közéleti Kávéház Kuratóriumának elnöke.

Szervezi: SZAB Föld- és Környezettudományi Szb., Közéleti Kávéház

Elérhetőség: Dr. Szalay István, a Közéleti Kávéház kuratóriumának elnöke – e-mail: szalay@jgytf.u-szeged.hu

március 28. (szerda) – 13.00 óra – 103-104 előadóterem

Magyarország új kutatási infrastruktúrák bemutatkozása:

Szentágothai János Kutatóközpont

Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ

Hungarian Center of Excellence for Molecular Medicine (HCEMM)

Előadók:

Dr. Helyes Zsuzsanna – A PTE Szentágothai János Kutatóközpont tudományos profilja, stratégiája, működése

Dr. Kacskovics Imre - Molekuláris biomarker kutatási és szolgáltatási központ kialakítása az ipari igények kiszolgálása érdekében

Dr. Bíró Tamás – HCEMM – Paradigmák, kihívások, lehetőségek

szervezi: SZAB Biológiai Szb. Immunológiai Mb.

elérhetőség: Dr. Buzás Krisztina – e-mail: kr.buzas@gmail.com

március 29. (csütörtök) – 16.00 óra – 110 előadóterem

Belső Színkép

Előadó: Csavargó Rózsa Pro Architektura-díjas belsőépítész

Moderátor: Vesmás Péter Ybl-díjas építész

Szervezi: SZAB Művészeti Mb. Építészeti és Városrendezési Mb.

Elérhetőség: Vesmás Péter, a Mb. elnöke – e-mail: teresforma@gmail.com